Сеидл: Подиумот на Норис беше заслужен

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тимскиот шеф на Мекларен, Андреас Сеидл, верува дека подиумот на неговиот возач, Ландо Норис, на Емилиај Ромања Гранд При трката е целосно заслужен откако младиот британец беше во топ 3 на сите три квалификациски сегменти.

Ландо стигна до својот втор поидум за Мекларен откако прв пат беше во топ 3 на почетокот од минатата сезона, но овој пат стартуваше од 7мо место на гридот. Тој го искористи лошиот ден на Серхио Перез, а при рестартот експресно го претекна Шарл Леклер.

дефинитивно норис си го заслужи подиумот денеска. ако видите кој беше пред нас, тие се во моментов репер во спортот, а ние сме зад нив така што не може да не сме задоволни од 3то место.

важно е да не се занесеме од резултатот затоа што макс навистина брзо побегна од нас во последната серија, така што имаме уште многу работа – вели сеидл.

И додека шефот на тимот е презадоволен од својот млад возач, во исто време е и полн со поддршка за Даниел Рикардо за брзото адаптирање на болидот.

охрабрени сме што видовме како ландо буквлно лет по патеката. во серија е од две одлични трки и покажа дека дефинитивно силно напреднал како возач и пресреќен сум поради тоа.

исто така сум среќен и со начинот на кој даниел се бореше денеска затоа што немаше лесна трка и не е чувствуваше удобно споредено со лано. видовме дека во вакви услови многумуна погрешија и излетуваа. по меен даниел извозе одлична трка и дојде до поени и покрај тоа што се мачи во болидот во моментов. дојде до 6то место што е многу знаајно за нас.

се на се охрабрени сме со тоа што го видовме вчера во квалификациите, како и денеска на трка. резултатот и перформансите се само потврда на работата на тимот и нашите колеги од мерцедес.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема