- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Се повеќе гласини дека новиот Ферари “не чини“

Откако инсајдерот и добар познавач на приликите во Маранело, Лео Турини, напиша дека податоците од аеродинамиката на новиот болид на Ферари се лоши, а инженерите незадоволни со тоа, се повеќе медиуми почнаа да пишуваат дека во Ферари работите не одат на добро.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Германски Auto Bild повикувајќи се на доверлив извор во Ферари, тврди дека податоците од воздушниот тунел се полоши одошто се очекувало во пресрет на промоцијата на болидот која треба да се случи на 11 Февруари во 18.30 во Реџо Емилија.

болидот може да има сериозна аеродинамичка грешка која ниту специјалистите за работа во симулаторот нити инженерите во воздушниот тунел никако не успеваат да ја отстранат – пишува ралф бач за германскио весник.

Весникот тврди дека проблемот се појавил поради тоа што италијанците ја копирале филозофијата на Ред Бул со многу стрмна аеродинамика во долниот дел на болидот.

тоа помага во неколку области, но доколку една ситница не е добра, тогаш има ланчана реакција од предното крило и имате сериозен проблем кој воопшто не е лесно да се реши – напиша поранешниот формула 1 дизајнер, гери андерсон.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Ботас станува досаден: To whom it may concern fuck you

Незадоволен од констанните критики за неговите перформанси кои патем се светлосни години зад неговиот колега со кого иамат исти болид, Валтери Ботас едвај дочека...

РЕЗУЛТАТИ

Русија: Победа за Ботас по 10 секунди казна за Хамилтон

Валтери Ботас победи на Руското Гранд При и трет пат по ред завршува на подиум во Сочи откако неговиот колега, Луис Хамилтон, доби казна...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...