- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Симондс изненаден колку им требало на ривалите да ги стигнат Мерцедес

Иако Пет Симондс не е изненаден од перформансите на Мерцедес во В6 турбо хибридната ера, тој признава дека не очекувал нивните ривали толку долго да заостануваат позади доминантниот тим во Формула 1.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Од почетокот на В6 турбо хибридите во 2014 година, во Формула 1 доминира Мерцедес кои стигнаа до шест последователни титули во конкуренција на возачи и конструктори. Поранешниот технички шеф на Вилијамс, Симондс, кои ги користат Мерцедес како снабдувач, вели дека нивните објекти, финансиска поддршка и инженерингот јасно покажале како тие станале доминантни.

Тоа е неверојатно импресивно. Ако ги посетите во Бриксворт, ќе разберете зошто. Тие имаат толку добри луѓе, имаат финансии, одлична опрема, фантастично лидерство со Енди Каувел. Тоа не ме изненадува, но не го очекував.

Ако се вратите и на В8 ерата, мислам дека Мерцедес имаа најсилен мотор, но немаа најдобра шасија, но штом преминаа кон Браун, тие ја освоија титулата. Тоа не го очекував.

Но, тоа што е неочекувано изненадување, со оглед на неговата улога, е периодот кој беше потребен за ривалите да се изедначат со перформанси.

Можеби уште поважно, не очекував толку долг период за другите да ги стигнат. Сега се изедначија. Мислам дека и Мерцедес би истакнале колку напред стигнаа Ферари. Но ме изненадува колку време беше потребно.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

ФИА забрани било какви пораки од подиумот

ФИА им забрани на возачите да носат било што на себе освен тркаките одела на подиумот откако Луис Хамилтон во Муџело носеше маичка на...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...