Сингапур: Сензационална и заслужена победа за Саинз и Ферари

Карлос Саинз ја претвори пол позицијата во втора победа во кариерата, откако Шпанецот се одбрани од нападот на Ландо Норис и двојката на Мерцедес, Луис Хамилтон и Џорџ Расел, за да извојува мошне заслужена победа на Големата Награда на Сингапури да ја прекине серијата на Ред Бул.

Саинз го задржа водството на почетокот, но со оглед на тоа што Шарл Леклер се одлучи да стартува на меките гуми, за разлика од оние околу него на медиум, возачот од Монако беше во можност да го претекне Расел за второто место.

Потоа дојде до безбедносно возило, предизвикано од ударот на Логан Сарџент во бариерата, при што го задржи водството, а подоцна се одбрани од предизвикот на Расел, Норис и Хамилтон.

Но, откако Естебан Окон, кој во тоа време возеше на шестото место, застана на патеката поради сомневање за проблем со менувачот, Мерцедес го искористи виртуелното безбедносно возило за да ги внесе своите возачи за нови медиум гуми.

И покрај тоа што Расел и Хамилтон го поминаа Леклер, тие не можеа да ги надминат Саинз и Норис, со тоа што Шпанецот му подари на својот поранешен тимски колега од Мекларен помош со ДРС во завршните фази за да ја одржи двојката на Сребрени Стрели и да стигне до втора победа во кариерата.

Надежите на Расел за подиум завршија во бариерата во свиокот 10 во последниот круг, додека тој сакаше да го помине Норис за второ место, дозволувајќи му на возачот на Мекларен да го освои својот трет подиум во сезоната, додека Хамилтон го освои третото место.

Леклер успеа да се одбрани од нападите на Макс Верстапен за четвртто место на крајот, со тоа што возачот на Ред Бул се опоравуваше од тешкиот викенд, а во една фаза беше претекнат од водечките возачи, за на крајот да заврши петти.

Пјер Гасли за Алпин се пласираше на шесто место, додека Оскар Пиастри во вториот Мекларен напредна 10 позиции во трката и заврши на седмото место, следен од Серхио Перез за Ред Бул.

Лиам Лосон ги постигна првите поени во својата кратка Ф1 кариера за АлфаТаури, откако го освои деветтото место, пред водечкиот Хаас на Кевин Магнусен. Алекс Албон заврши на 11то место за Вилијамс, пред Жу Гуанју од Алфа Ромео и другиот Хаас на Нико Хулкенберг.

И Сарџент и Фернандо Алонсо споделија добар дел од инциденти во трката бидејќи вториот имаше казна од пет секунди, бавно влегување во боксот и излета од патеката за да заврши последен од преостанатите тркачи зад американскиот дебитант на 14то место.

Несреќата на Расел на крајот значеше дека тој, заедно со Валтери Ботас, Јуки Цунода и Окон не ја завршија трката.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ