Според Рикардо, Фетел е уште гладен за Ф1

Даниел Рикардо смета дека неговиот поранешен тимски колега од времето во Ред Бул, Себастијан Фетел, сеуште е гладен да продолжи во Формула 1 по 2020 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

32-годишниот Фетел, ќе замине од Ферари на крајот на одложената 2020 година и сеуште не ги потврдил своите планови, инсистирајќи дека ќе му треба време да анализира пред да донесе одлука за својата иднина.

Рикардо, кој ќе премине во Мекларен на местото на Карлос Саинз од следната година, а кој пак ќе го замени Фетел, се тркаше со германецот во Ред Бул во 2014 година.

Го познавам многу добро, верувам дека е сеуште гладен и конкурентен и сака да продолжи. Исто така, бидејќи е постар од мене. Така што, јас нема да бидам најстариот.

Ми се допаѓа Себ. Очигледно, бевме тимски колеги, но како конкурент тој придонесува кон спортот. Тој е еден од малкумина, или единствениот, кој не е на социјалните мрежи, а во исто време тој е еден од најуспешните возачи, но и најтаен. Тоа нуди мистерија околу него – вели дани/

НАЈНОВО

Хонда го истражува проблемот кај Верстапен

Откако не освоија поени во Австрија поради две откажувања, Хонда го бара проблемот што се појавил.  Макс Верстапен имаше одличен старт на домашната...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...