- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Според Forbes, Мекларен ќе станат неликвидни до 17 Јули

Финансиските проблеми на Мекларен може да се многу поголеми одошто првично се претпоставуваше, а реномираниот финансиски весник Forbes, вели дека компанијата може до 17 Јули да стане целосно неликвидна.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

На почетокот на неделава проструи веста дека сопствениците поднеле случај пред Врховниот Суд во Лондон со цел да им се даде можност да ја заложат фабриката и Централата во Вокинг и историската колекција автомобили и болиди. Кога во 2017 година екипата издаде обврзница со цел да го исплати Рон Денис, обезбедување за истата обврзница беше токму тој имот.

Како крајна можност се вели дека Групацијата размислува и за продажба на својата Формула 1 екипа со цел да ги спаси другите бизниси.

мекларен велат дека сопствениците на обврзницата не дозволуваат ослободување на она што е ставено како обезбедување на истата за продажба или за подигнување на нов кредит. судот ќе треба да пресуди во полза на мекларен следните 17 денови за да целата работа се заврши на време.

групациајта треба да обезбеди дозвола за залог до 17 јули 2020 година затоа што тоа е рокот до кој треба да се потпишат сите договори и документи за оние на кои се должи да бидат исплатени. декларацијата за ослободување на обезбедувањето треба да биде добиена 5 денови пред финално користење на пари, што значи дека судот мора да одлучи до 10 јули – пишува forbes.

Групацијата е во лоша ситуација главно поради очајно лошата продажба на ацвтомобилскиот пазар каде продале само 1/3 од возилата кои ги продале лани, што значи намален приход од 217,7 милиони долари на 136,2 милиони долари и сето тоа како резултат на пандемијата.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Оштетеното предно крило на Макс направило проблем

Ред Бул открија дека откачениот страничен дел од предното крило на болидот на Макс Верстапен за време на трката на Ред Бул Ринг се...

РЕЗУЛТАТИ

Штаерска: Доминантна 1-2 на Мерцедес и пропаст во Ферари

Откако стана првиот возач кој 14 сезони по ред освојува пол позиција на некоја трка, Луис Хамилтон дојде и до својата 85та победа во...

популарно

🎥 360 степени од болидот на Албон … Луис за казна си

Формула 1 ја објави снимката од камерата со приказ од 360 степени од болидот н Алекс Албон на која се гледа како младиот британец...