0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Стаинер: На фановите ќе им се допадне ако Хулкенберг дојде во Хаас

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Нико Хулкенберг се чини дека е на врвот на скратениот список на возачи за второто место во Хаас, кои би можеле да бидат тимски колега на Кевин Магнусен следната година.

Шефот на американскиот тим вели дека постојат само 50-50 шанси Мик Шумахер повторно да добие договор за 2023 година. 23-годишниот германец, исто така, се чини дека ја изгубил поддршката од развојната академија на Ферари.

Рековме дека е важно за него оваа сезона да се подобри – изјави Матиа Биното, шефот на скудерија. Ќе седнеме со него за неколку трки и ќе одлучиме што е најдобро за неговата иднина.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хаас секако не ги кријат своите желби потенцијално да го замени младиот германец.

Ние всушност немаме никаков временски притисок – изјави Стаинер за германската телевизија RTL. Сите други имаат временски притисок, но ние немаме и тоа е предност што ќе ја задржиме за себе.

Друга потенцијална идеја е да се спаси кариерата на отпуштениот возач на Мекларен, Даниел Рикардо и покрај неговите претходни настапи како една од најдобрите ѕвезди во Формула 1.

Она што го бараме е возачот да може да придонесе за подобрување на тимот – вели Стаинер.

Колкав ризик сме подготвени да превземеме? На крајот, чувството што го имаме е нешто што не може да се пресмета математички.

Што се однесува до Даниел, прво тој треба да одлучи што сака да прави. Нема смисла да го убедуваме да направи нешто, а ако му се допадне, тој дефинитивно ќе ни се јави. Во спротивно, тој веројатно ќе земе одмор или нешто друго.

Јасен фаворит, се чини, е искусниот 35-годишен Германец кој веќе е на одмор, Нико Хулкенберг и покрај фактот што тој и Магнусен контроверзно  се судрија по трката пред пет години. Дали нивното спарување би било проблем за Хаас?

Мислам дека на навивачите би им се допаднало – се насмевна Стаинер.

Тој рече дека повеќето возачи со суперлиценца се на потесниот список на Хаас, но се чини дека Хулкенберг е фаворит.

Човек како Нико носи многу искуство со него.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Стaинер демантира договор со Хулкенберг

Гунтер Стаинер, тимскиот шеф на Хаас, отфрла дека потпишале договор со Нико Хулкенберг за наредната сезона.  Се зборува...