- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Строл го “краде“ Њуи од Ред Бул ?

На Лоренс Строл му оди одлично со својот Формула 1 тим Рејсинг Поинт во врвната тркачка серија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Оваа година екипата од Силверстон склопи конкурентен и брз болид, иако легалноста во процесот е знак прашалник, но поредокот покажува друга. Екипата, која следната година станува фабрички Астон Мартин тим ќе биде уште посилна со доаѓањето на четирикратниот првак Себастијан Фетел кој со себе ќе донесе огромно искуство и знаење.

Но, Лоренс не застанува и тука и не е задоволен затоа што според угледниот La Gazetta dello Sport, тој планира да го донесе најдобриот инженер, односно да го намами Адриан Њуи во екипата. Тоа, дополнето со инвестицијата од 100 милиони во новата фабрика очекуваат да ги донесе на врвот.

Иако е тешко да се поверува дека Њуи ќе замине од Ред Бул, тој веќе има соработка со Астон Мартин при производство на заедничкиот хипер автомобил со Ред Бул. Дополнително, тој го познава одлично Фетел од нивното заедничко време во Милтон Кинс.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...