- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Строл имал квалитет да се “носи“ против Фетел

Пристигнувањето на Себастијан Фетел во Астон Мартин за 2021 година ќе биде предизвик и подарок за Ленс Строл. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тоа е гледиштето на поранешниот возач во Ф3000, Бертранд Годин, кој за канадскиот весник Le Journal de Montreal, анализира што значи пристигнувањето на Фетел во тимот за неговиот тимски колега.

Кога имате конкуренција и силни опоненти, или ќе ве мотивира, или ќе ве уништи. Со Фетел, секогаш сум мислел дека тој не се гледа себе си како супериорен, всушност спротивно. 

Тоа може да биде нож со две сечила. Фетел може да го мотивира строл, бидејќи е четирикратен шампион. Во исто време, самата мотивација на Фетел е под знак прашалник. Како возач, справување со притисокот е 80 проценти од работата. 

За да победите во мотоспортот, мора да верувате. Потребна е самодоверба и способности, а мислам дека Ленс од секогаш ги имал способностите. Но со тоа што дојде во Формула 1 прерано, неговата самодоверба се стопи како снег во лошиот болид.

Во добар болид, видовме дека е блиску до Перез на почетокот, а сега знае како да работи со тимот, го гледаме вистинскиот Ленс Строл.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното го вежбал говорот со кој го отпуштил Себастијан Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, откри дека ментално се подготвувал и три пати го повторувал говорот со кој го информирал Себастијан Фетел дека...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...