- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Строл откри дека Астон Мартин ќе бидат темно зелени

Розовиот Рејсинг Поинт наредната година се очекува да биде темно зелен откако тимот ќе се ребрендира во фабричка Астон Мартин екипа. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Се чини дека новите бои се веќе потврдени од синот на сопственикот на тимот Ленс Строл на прес конференцијата во Русија.  Британската тркачка темно зелена боја е карактеристична и поврзана со Астон Мартин од 1959 и 1960 година, кога тие возеа на пет трки со ДБР4 и ДБР5. 

Таткото на Ленс, Лоренс Строл е Претседател на Астон Мартин откако инвестираше многу во компанијата. 

Мислам дека ќе биде британска тркачка зелена боја на болидот наредната година што е навистина добро – откри строл помладиот.

Во однос на тоа дали болидот на Рејсинг Поинт ќе биде конкурентен на Сочи, канаѓанецот потврди дека тој ќе добие нова шасија откако го уништи болидот на трката на Муџело. 

Да, ќе имам нова шасија бидејќи болидот е многу оштетен по сударот пред две недели во муџело. 

Сеуште е мистерија зошто се случи сударот. Мислам дека имав пукнатина бидејќи поминав врз остатоци од друг болид. Тоа е моменталниот заклучок, но не е целосно јасно. 

Во однос на некакви повреди од силниот судар, тој изјави дека не се чувствува многу удобно, но се е добро поради мерките кои се превземени. 

Ногата ме болеше следниот ден од големиот притисок врз педалот за кочење, Но тоа е се.

Овие болиди се многу безбедни благорадение на ФИА и Формула 1 кои константно работат на зголемување на безбедноста.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Вилнев: Развојот на Ферари е насочен кон Леклер

Поранешниот Формула 1 првак, Жак Вилнев, смета дека целиот развој на овогодинешниот болид на Скудерија Ферари е насочен да му одговара на...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...