- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Строл со поголема контрола во Астон Мартин

Сопственикот на тимот на Астон Мартин Ф1, Лоренс Строл, ја засили контролата над компанијата Астон Мартин Лагонда, како резултат на еден кувајтски инвеститор кој го намали уделот во престижната автомобилска компанија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Инвестициската куќа Адем од Кувајт, чиј конзорциум првично го купи Астон Мартин од Форд во 2007 година, пред да објави акции на јавноста во 2018 година, забележа пад од 7% на својот удел во Петокот.

Следствено, претставникот на Адем во бордот на Астон Мартин се повлече од својата позиција, што доведе до втора реконструкција на одборот на АМЛ за помалку од еден месец.

Во Јануари, тројца членови на одборот беа заменети со пет нови директори поддржани од Строл, извршниот претседател на Астон Мартин.

61-годишниот Канаѓанец го спаси легендарниот британски производител минатата година заедно со конзорциум на колеги инвеститори со преземање на голем удел во врвната спортска марка што им обезбеди клучен прилив на капитал и план за реструктуирање.

Првата одлука на Строл беше заменување на поранешниот извршен директор Енди Палмер со Тобијас Моерс, поранешниот шеф на подружницата АМГ на Мерцедес.

Но, Строл направи договор и со неговиот тим на Рејсинг Поинт Ф1, кој е ребрендиран во Астон Мартин Ф1, потег што ќе го врати историскиот британски производител на трките во Формула 1 за првпат од 1960 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

РЕЗУЛТАТИ

популарно