Строл: “Стариот“ Астон Мартин немаше да има напредок како лани

Сопственикот на Формула 1 тимот на Астон Мартин, Лоренс Строл, смета дека “стариот“ Астон Мартин немало да има напредок како ланскиот како што одминуваа трките.

На почетокот од минатата година и целосно новите правила за болидите, болидот на тимот од Силверстон не беше конкурентен. Слично како и Мерцедес, потисната сила требаше да се добие од подот кој требаше да биде залепен до асфалтот, но не се предвиде феноменот на поскокнување поради што истиот мораше да биде подигнат, а сето тоа чинеше перформанси.

Проблемот ги натера инженерите од Силверстон да бараат алтернатива, а ревидиран болид донесоа на Шпанското Гранд При во Мај што ги стави на добар пат по што завршија на 7мо место во конструкторскиот поредок. Работата и напредокот го натераа Фернандо Алонсо да потпише договор и да вози а нив

екипата многу напредна и се развива. во фабриката со начинот на кој се работи и начинот на развој на болидот. мислам дека пред неколку години ќе бевме во тешка позиција од која немаше да знаеме како да се извлечеме. големите промени кои ги направивме вродија со плод. имавме поинаков болид во барселона, имавме многу нови делови и станавме многу конкурентни на одредени трки.

пристапот на тимот е поинаков, многу сме позближени и посплотени од претходно. мислам дека интегрирани сме подобро одошто во минатото и во фабриката има посилна работна навика, комуникации со се што се прави. напредувавме многу во однос на времето кога бевме рејсинг поинт – посочи лоренс.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ