Тестот на Гросжан со Мерцедес може да се случи догодина

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Тото Волф инсистира дека тестот на Роман Гросжан во Мерцедес, со цел французинот да ја заокружи неговата кариера во Формула 1, сепак ќе се случи.

Последната трка во Формула 1 на Гросжан заврши во почетните фази за Големата награда на Бахреин лани, кога доживеа страшен судар со огромен пожар што го остави со изгореници на рацете. Французинот знаеше дека е отпуштен од тимот на Хаас и неговите повреди значеа дека мора да ги пропушти последните две трки од последната сезона.

Од тогаш, тој ужива во ветувачки почеток на своето време на трките во Индикар, завршувајќи два пати втор во воведните девет трки.

Откако изрази желба за последно возење со болид во Формула 1 за да ја “спушти завесата“, на Гросжан му беше понудена можност од Мерцедес со демонстрации на неговата домашна трка за Големата награда на Франција во Јуни, проследено со целосна тест сесија два дена подоцна.

Но, промените во календарот предизвикани од тековната пандемија го направија тоа невозможно бидејќи трката на Пол Рикар беше оддржана една недела порано, создавајќи судир со настанот на Индикар на Роуд Америка во Висконсин.

Од тогаш, вестите за тестот беа прилично тивки, но тимскиот шеф на Мерцедес, Волф, вели дека сигурно не е заборавено иако датумот допрва треба да се закаже.

Тој дефинитивно ќе го добие тој тест. Ние се обврзавме на тоа и ќе се случи, но јас не знам кога – посочи австрискиот шеф на шампионската екипа.

Септември беше назначен како потенцијална опција, но Гросжан се соочува со неговите последни три трки во Индикар во последните три недели во месецот, сите на западниот брег.

Сe уште немаме состанок. Септември беше можност, но веќе не е, така што потенцијално може да се одложи до 2022 година, но тоа дефинитивно ќе се случи – потврди портпаролот на Мерцедес.

Иако Роман првично изрази сомневања за трките со овали и ги пропушти првите три трки оваа година на Индикар на вакви патеки, тој сега се чувствува многу подобро бидејќи дебитираше неодамна.

Среќен сум со оваа прва овална трка, сега имам малку вртоглавица, но утре би требало да биде подобро – рече 35-годишниот тркач, кој возеше како осми во еден момент пред да заврши на 14то место, поради тимска стратегија и грешка под жолти знамиња.

Возејќи за Dale Coyne Racing со Rick Ware Racing, се очекува дека Гросжан ќе му се придружи на Андрети за сезоната во 2022 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема