Тост го потврди интересот за Шумахер

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Франц Тост, тимскиот шеф на АлфаТаури, откри дека размислувале за идејата да го донесат Мик Шумахер во малата екипа од Фаенца, но сепак, се решиле за Ник де Врис. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Италијанскиот тим одигра голема улога во трансферите на возачи оваа сезона откако со заминувањето на Гасли го отворија пазарот. Де Врис беше импресивен во неговата единствена трка за Вилијамс на Италијанското Гранд При и АлфаТаури почна да размислува за него, за Мик Шумахер и Колтон Херта. 

За мене лично беше важно да зборуваме за него – потврди шефот Тост. 

Австриецот изјави дека би сакал да го види Мик во болидот и додаде дека бил убеден во талентот на Мик. Но, откако стана јасно дека Гунтер Стаинер ќе му ја затвори вратата на Шумахер во Хаас, Марко сакаше да го привлече германецот во Ред Бул, но не можеше да се комплетира поради врските на Шумахер со Ферари. 

Сфативме дека тоа нема да може да се заврши, Но лично многу го ценам. 

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ