ТЦР Европа, Белгија: Давидовски 14ти во своето виртуелно деби

По Формула 1, Формула Е и ТЦР Европа тркачката серија го започна своето виртуелно првенство на патеката Спа-Франкошамп во Белгија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

25 пријавени возачи кои учествуваат во вистинското првенствог и покажаа своите способности позади симулаторот, а меѓу нив е и нашиот претставник, Виктор Давидовски од тимот на PSS Racing Team.

Денес бевме сведоци на две виртуелни трки, пред кои што се одржа тренинг и квалификациска сесија. Трките беа во должина од 8 кругови околу историската Спа-Франкошамп, а на двете победник беше унгарецот Даниел Наги со автомобил Хјундаи.

Помалку очекувано, трките беа проследени со повеќе инциденти во виртуелниот свет, најголем дел од кои се случија во првиот свиок и по излезот на О’Руж. Давидовски со својата Хонда беше жртва инцидентите во двете трки, но во втората успеа да ги надмине проблемите и да се пласира на 14то место.

Следниот виртуелен настан од ТЦР Европа првенството ќе се одржи на 13ти Мај во Австрија на патеката Ред Бул Ринг.

НАЈНОВО

Рокит му должи 10 милиони фунти на Вилијамс

Откако минатата недела беше објавено дека соработката помеѓу Вилијамс и нивниот главен спонзор, Рокит, прекува веднаш, тимот потврди дека нивните обврски кон спонзорот биле...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...