ТЦР Европа, Белгија 2: Брише победник во карамболот, Давидовски 18ти

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Втората трка од ТЦР Европа првенството на патеката Спа-Франкошамп во Белгија се претвори во карамбол, со вкупно 5 инциденти под истрага од страна на стјуардите, како и дополнителни инциденти со неколку прерани стартови.

На крајот Џулиен Брише се покажа како најиздржлив на патеката и стигна до последователна победа во вторите трки од тркачките викенди со што сега е на челната позиција во генералниот пласман.

Џими Кларет заврши на второ место за негов прв подиум во серијата со што придонесе кон 1-2 победа за Пежо. Мат’о Хомола ги искористи инцидентите во кои беа елиминирани неколку возачи пред него и се пласираше на трето место, пред Андреас Бекман и Ашли Сатон.

Многумина од врвните возачи не ја завршија трката како Даниел Наги, Стијан Паулсен, Нејтан Бихел, Душан Боркович и Том Коронел.

Нашиот Виктор Давидовски стартуваше од 34то место, но на крајот ја заврши трката на 18та позиција.

Следната трка е на патеката Ред Бул Ринг во Австрија, од 12 до 14 Јули.

НАЈНОВО

Џовинаци смета дека има шанса за Ферари догодина

Антониот Џовинаци смета дека има шанса да вози за Скудерија Ферари догодина како колега на Шарл Леклер и замена за Себастијан Фетел. Со поддршка...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Бахреин: Ферари се самоуништи и му подари победа на Мерцедес

Со многу среќа, со премногу среќа, Мерцедес стигнаа до нова 1-2 победа, втора за нив годинава на втората трка од календарот, а најзаслужни за...