ТЦР Европа: Давидовски, Џиролами и Коронел заедно во Comtoyou Racing

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Comtoyou Racing најави влез со три автомобили за овогодинешната серија ТЦР Европа, а Том Коронел, Франко Гиролами и Виктор Давидовски ќе возат три сосема нови автомобили Ауди РС 3 ЛМС во шампионатот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Белгискиот тим ги освои двете титули во ТЦР Европа во 2020 година кај возачи и тимови, минатата сезона ја завршија како второпласирани во категоријата на тимови. Потегот да се воведат три од новите автомобили Ауди РС 3 ЛМС значи дека тимот треба да биде добро поставен за уште еднаш да ги предизвика двете категории.

Том Коронел ја заврши 2021 година на четвртото место во поредокот и беше највисоко пласираниот возач на тимот откако победи на првата трка во Зандворт и забележа не помалку од десет пласмани во првите десет. И Франко Џиролами и Виктор Давидовски се префрлаат на автомобилите на Comtoyou тимот откако претходно се натпреваруваа во автомобили Хонда Цивик Type-R.

Џиролами минатата година беше блиску до освојување на титулата во генералниот пласман на возачи, само што беше поразен од Микел Аскона во последната трка во Барселона, додека Давидовски ја освои класата Дијамант од серијата.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Жан-Мишел Баерт, тимскиот директор на Comtoyou Racing, изјави:

Ние остануваме многу лојални на ТЦР Европа бидејќи тоа е високо професионално, со високо ниво и во исто време пријатно првенство. Релативно малиот персонал на првенството прави чуда и спортското ниво се зголемува од година во година.

Последниве неколку сезони постигнавме одлични резултати, со две титули во 2020 година и добро тешко борено второ место минатата година. Се подразбира дека нашите амбиции повторно се насочени кон таа насока.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ