- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ТЦР Европа, Франција 1: Солидни поени и 5то место за PSS Racing

Новата сезона во ТЦР Европа првенството започна во Франција на патеката Пол Рикар и официјално македонската екипа PSS Racing Team стигна до првите поени, благодарејќи на замената-возач, Нестор Џиролами.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Џиролами стартуваше од 4то место откако на вчерашните тренинг сесии беше третопласиран на првата и првопласиран на втората. Нестор имаше солиден старт, додека пред него Џон Филипи ја загуби првата позиција од Даниел Лојд.

Лојд откако го превзеде водството ја задржа позиција до самиот крај, додека во првиот 7 кругови од вкупно 10, до петто место сите беа блиску еден друг. Џиролами падна на 5та позиција, но успешно ја одржуваше позицијата што е доказ за одлично подготвениот автомобил Хонда на PSS Racing Team.

Утрешната трка стартува во 12:15 по македонско време и може да ја следите на официјалниот Facebook профил на PSS Racing Team.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...