- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ТЦР Европа, Франција 2: Прв подиум за PSS Racing со второ место за Џиролами

Возбудливиот и неверојатно успешниот почеток на новата сезона во ТЦР Европа првенството за македонската екипа PSS Racing Team и замена-возачот Нестор Џиролами продолжи и на втората трка во Франција со првиот подиум и пласман на второто место.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Џиролами стартуваше од 7та позиција на обратниот грид на стартот по вчерашниот пласман на 5то место и веќе во првиот круг надомести две позиции, една поради откажувањето на Брише. Набргу потоа го претекна Теди Кларе со два одлични маневри и го превзеде третото место.

Меди Бенани мораше да одслужи казна со поминуање низ боксот, што му овозможи на Џиролами и PSS Racing Team да напредуваат на втората позиција за најдобриот пласман на македонската екипа во досегашното учество во ТЦР Европа првенството.

Ова воедно беше и 1-2 победа за Хонда со победата на Мајк Халдер.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...