Уште една Индикар екипа го одбила Алонсо

Уште една Индикар екипа ги одбила услугите на шпанскиот двократен Формула 1 првак, Фернандо Алонсо, кој сака сезонава да се трка на Индијанаполис 500 во нов обид да нападне за тројната круна.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Медиумите пренесоа дека Нандо имал договор со тимот на Андрети, но нивниот партнер за мотори, јапонска Хонда, ставил вето на одлуката поради лошото искуство во Формула 1 соработката со возачот.

38-годишникот поради тоа се свртел накај тимовите кој возат со Шевролет мотор, вклучително и тимот на двократниот првак, Ед Карпентер.

не сме во состојба да возиме со повеќе од три болиди на патеката. ако во мај за индијанаполис го зголемиме бројот на болидите, тоа нем да биде добро за никото – карпентер беше јасен во својата изјава за нбц.

НАЈНОВО

Волф: Можно е дополнително затворање на фабриката

Период на затворените фабрики може да продолжи поради кризата со Корона вирусот во Формула 1, смета тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф. Со цел да...

популарно

Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1. Иако никој не очекува шесткратните шампиони да...