0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Фелипе Другович е новиот шампион во Ф2

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фелипе Другович ја освои титулата на ФИА Формула 2 првенството во Монца и покрај тоа што во првиот круг се повлече од спринтерската трка, додека победата во истата ја освои Јури Випс.

Трката на бразилскиот возач на MP Motorsport беше завршена по само 5 свиоци по судир со Амари Кордел во кој ја скрши својата суспензијата. Иако тој остана во боксот само за да ја следи трката во Италија, на крајот задоволството беше очигледно за младиот возач по неговата прва титула во третата сезона во Ф2.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Но, со оглед на тоа што ривалот за титулата Тео Поршер заврши на последното место, откако во 14-тиот круг додека се обиде да го помине Лиам Лосон за десетто место пред и доби казна, Другович ја освои титулата поради сега веќе и математички недостижната предност во првенството.

Тој е првиот бразилец кој ја освоил титулата во оваа серија, откако Бруно Жункеира ја освои титулата F3000 во 2000та година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

За Брандл, крајот на трката во Монца бил болен за гледање

Поранешниот возач и сегшен аналитичар и коментатор на бритнски Скај, Мартин Брандл, останал разочаран од последните кругови...

Другович: На Ф2 шампионот треба да му се дозволи враќање во серијата

Формула 2 шампионот бразилецот Фелипе Другович, изјави дека шампионот во јуниорската тркачка серија треба да добие шанса...

Шумахер по Монца: Можевме до поени

Возачот на Хаас, Мик Шумахер, по крајот на Италијанското Гранд При и финишот на 12то место, посочи...