0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Ферари бара решение за бавните кривини

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Од Ферари открија дека бараат одговори зошто брзината на минување низ бавните кривни кој беше нивна предност ја снема во Мајами.

Карактеристиките и сетирањето на Ф1-75 и РБ18 се целосно различни од почетокот на сезоната, Ред Бул има конфигурација со мала потисна сила и отпор, така што има предност на максималните брзини на правците и летечките кривини. Ферари имаат повеќе потисна сила и отпор што им дозволува да бидат доминантни низ бавните и средно-брзите кривини како и при забрзувањето.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сепак, таквата разлика не беше многу очигледна во Мајами на последната трка затоа што Ферари беше поразен многу лесно. Анализата на податоците поакаж дека Ред Буч биле многу брзи во минувањето на тесната и бавна шикана кон крајот на кругот, што му помогнало на Верстапен да остане пред Шарл Леклер до крајот на трката и да ги одбива неговите напади.

Италијанците останале во прашалници зошто нивната предност одеднаш ја снемала и покрај тоа што “биковите“ си ја задржале својата предност на правците.

возиме со повеќе потисна сила во однос на конфигурирање на крилата поради што немаме крајна брзина на правците, но сме побрзи на кривините. тоа беше случај во мајами судејќи по кривините број 5, 6 и 7, но не беше и на делот на кривини број 11, 12 и 13, таму ред бул беа многу силни, беа одлични на медиум гуми, скоро колку нас низ брзите кривини, а причината треба да ја разбереме.

верувам во фактот дека со новите делови се подобриле на последните трки и дека го направиле целиот пакет побрз – посочи мтиа биното, шефот на ферари.

И Шарл Леклер призна дека перформансите на последните трки се во корист на Ред Бул, особено со помеките гуми и особено на трка.

со помеките гуми се подобри, додека со медиум и софт сме слични, иако тие подобро ги менаџираат гумите. на квалификации успевавме да ги загрееме гумите како што треба што ни помогна, но на долги серии се мачием повеќе од нив – посочи леклер.

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека многу мала е разликат помеѓу двете екипи.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...