Ферари не жалат за сезонава затоа што учат од грешките

Од Ферари изјавуваат дека ќе им било многу криво за лошата сезона годинава доколку не учеле константно од грешките, како можност да е подобрат.

По одличната форма во вториот дел од сезоната, Шарл Леклер се искачи до 3то место во возачкиот поредок по четири последователни пол позиции, две последователни победи п орестартот на сезоната, серија прекината со победа од Себастијан Фетел.

Константниот напредок на аеродинамиката се чини вродува со плод откако италијанците се драстично посилни во вториот дел од сезоната, по што и Мерцедес заостана зад нив.

нема никаква смисла да се жалиме за сезонава каква што е. треба да продолжиме кон напред и да гледаме пред себе. имавме лоши перформанси на моменти и не ги остваривме очекувањата, но научивме многу од тоа.

најважно за нас е да напредуваме и да учиме од грешките, но во исто време ида бидеме сигурни дек анема да се повторат. би жалеле доколку не научевме од тоа, а мислам дека сите научија и раснеме како екипа – смета биното.

Фантастичните перформанси на СФ90 на крајот од сезоната не се доволни да го надоместат пропуштеното од првиот дел. Неделава Леклер може и теоретски да биде исклучен од борба за титулата, а за да не биде така, треба да освои повеќе поени од Луис Хамилтон.

треб да се фокусираме на секоја трка поодделно за да ги оптимизираме резултатите на секоја трка. само на крајот на сезоната можеме да повлечеме линија и да видиме што сме направиле.

би било одлично да сме подобри од лани затоа што тоа ќе покаже дека каок екипа напредуваме. имавме лош почеток на сезоната, тешко е да бидеме посилни од лани, но не е невозможно.

НАЈНОВО

Со најбрзо време, Ботас се забавувал на последниот ден

Валтери Ботас го заврши последниот ден од првиот предсезонски тест во Барселона со најбрзо постигнато време и имал забава возејќи го В11. Иако поголемиот дел...

популарно

На Марко му олеснало кога Астон Мартин се откажале

Доктор Хелмут Марко откри дека откажувањето на нивниот главен спонзор, Астон Мартин, од соработка со Ред Бул по крајот на оваа сезона, било многу...