0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Ферари: Ограничувањето на буџетот не спречува нови идеи

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ограничувањето на трошоците во Формула 1 можеби ги ограничија некои тимови во нивната способност да донесат надградби оваа година, но тоа не ги спречува да имаат добри идеи, сметаат од Ферари.

Развојот на болидите во текот на 2022 година е различен од претходните години, при што тимовите мораа да ја балансираат желбата за надградби наспроти трошоците за изградба на нови делови. Некои екипи како Алпин избраа да донесат мали промени на секоја трка, додека други тимови избраа наместо тоа да доведат нови делови во повеќе поголеми пакети во текот на сезоната.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Но и покрај тоа што на моменти се чини дека тимовите развиваат со паузи, главниот инженер за перформанси на Ферари, Џок Клиар, вели дека работата во фабриките била подеднакво интензивна во одредувањето каде може да се постигне добивка. Запрашан дали работата во фабриките е подалеку од она што тимовите го имаат на располагање на патеките, Клиар рече:

Состојбата во првенството очигледно има влијание врз тоа дали ќе продолжите со повеќе надградби во еден момент и очигледно кон крајот на годината, знаете каде е вашиот плафон за тоа што можете да потрошите, бидејќи вашата трошоците се ограничени.

Неизбежно, ќе треба да донесете некои одлуки врз основа на состојбата во моментот И се разбира, никогаш не престанувате да развивате. Без разлика дали ќе одберете да потрошите на пакети што доаѓаат на патеката или не, вистинската моќ на мозокот навистина не чини многу.

Има многу интелигентни луѓе во сите тимови кои даваат идеи, Така дури и ако не ги реализирате, тие ќе се манифестираат веројатно на почетокот на следната сезона.

Повторно, вие избирате кога ќе ги донесете. Ограничувањето на трошоците сигурно не стави ограничување на одлични идеи. Во фабриката, тоа секогаш се случува и тоа е доста возбудливо.

Мекларен беше еден од тимовите што мораше привремено да ги прекине надградвите во средината на сезоната, во услови на неизвесност околу ограничувањата на буџетот за време на кризата со енергетските трошоци. Откако беше постигнат договор да им се даде на сите тимови малку поголема слобода во трошењето, тогаш Мекларен донесе дополнителни подобрувања на својот болид.

Зборувајќи во тоа време, тимскиот шеф на Мекларен, Андреас Сеидл, рече:

Се надевам дека не сме само ние што моравме да ја повлечеме рачната сопирачка во однос на понатамошниот развој, поради ограничувањата што ги имаме главно од страната на трошоците.

Но, постојат и ограничувања што ги имате во денешно време со дополнително ограничено време во воздушниот тунел, така што навистина треба да бидете многу внимателни со тоа како го користите тоа време.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Биното и Ферари бараат двојна казна за Перез

Шефот на Ферари, Матиа Биното, верува дека победникот на Големата Награда на Сингапур, Серхио Перез, треба да...