- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ферари открија каде ќе возат нивните јуниори

Скудерија Ферари го откри распоредот на своите јуниори во Формула 2 тркачката серија така што Мик Шумахер ќе остане во Према, но колега ќе му биде Формула 3 првакот Роберт Шварцман, додека Маркус Армстрон ќе се трка за АРТ.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Годинешниот Формула 2 дебитант, Калум Илот, возачот кој имаше пол позиција и подиум за тимот на Заубер, ќе се премести ви Виртуоси Рејсинг, екипа која е втора во тимскиот поредок во пресрет на последниот тркачки викенд.

Шварцман ќе вози за Према заедно со Мик Шумахер, а возачот зад себе сем Ферари ја има поддршката и од СМП Рејсинг, додека второпласираниот во Формула 3, Маркус Армстронг ќе вози во тимот каде до титули дојдоа Џорџ Расел и Ник де Вриес минатите две години.

Џулиано Алеси, синот на Жан Алеси, ќе вози за новиот ХВА тим кои го превземаа Арден Формула 2 еимот, а колега ќе му биде Артем Маркелов.

Од Према прекуброен ќе стане Жон Гелаел, но веројатно тој ќе потпише за ДАМС и ќе вози крај Дан Тиктум.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хамилтон на два казнени поени од забрана за трка

Луис Хамилтон е на само еден инцидент од забрана за трка во Формула 1 откако поради пробите за старт на погрешно место во пресрет...

РЕЗУЛТАТИ

Русија: Победа за Ботас по 10 секунди казна за Хамилтон

Валтери Ботас победи на Руското Гранд При и трет пат по ред завршува на подиум во Сочи откако неговиот колега, Луис Хамилтон, доби казна...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...