- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фетел го чинел Строл богатство

Кога веќе се е завршено, се чини дека носењето на Себастијан Фетел во Астон Мартин го чинело Лоренс Строл 40 милиони долари. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

По неколкумесечни шпекулации се потврди заминувањето на германецо во Астон Мартин, но тоа не било ефтино за газдата на екипата. За да го донесе шампионот во Астон Мартин, тој мораше да се откаже од Чеко Перез и неговите спонзори, а според медиумите, мексиканските партнери на Серхио носат најмалку 40 милиони долари годишно.

Сумата која тимот му ја платил на Перез за предвремен раскин на договорот е околу 9 милиони долари, платата на Фетел изнесува околу 15 милиони долари. Тоа кажува колку е важен трансферот на четирикратниот шампион во тимот. 

Одлуката на Фетел за Астон Мартин е интересна бидејќи тој не заминува во топ 2 тимовите и ќе чека на подиуми и победи. 

Астон Мартин е најдобра алтернатива по топ  три тимовите. Тоа е најдобриот болид покрај овогодинешниот Мерцедес и има најдобар мотор. На карјот на сезоната ќе се види различната стратегија на тимот.

следната година себ ќе вози на средината каде што е сега Рејсинг Поинт и ќе има шанса за подиум. Тој е дел од Мерцедес семејството и не се знае што е следно – пишува auto motto und sport. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Кубица го предупреди Фетел: Нема да биде лесно во Астон Мартин

Полскиот возач Роберт Кубица, смета дека Формула 1 треба да биде среќна што Себастијан Фетел останува на гридот следната година. Откако уште во Мај Скудерија...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вилнев: Ферари можеше да биде тоа што денеска е Мерцедес

Жак Вилнев, поранешниот Формула 1 првак, смета дека Ферари можеле да бидат она што денеска е Мерцедес доколку не заминел толку талентиран персонал од...