- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фетел: Не можев да го задржам болидот на патека

Себастијан Фетел ги заврши квалификациите за Британското Гранд При велејќи дека работите не може да бидат полоши, но ниту Фетел, ниту Ферари, можеа да замислат како ќе помине трката во Недела.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фетел се најде себе во “заборавена земја“ во трката. Покрај двете безбедносни возила, германецот не успеа да надомести позиции од своето 10то стартно место. Наместо тоа, тој падна подолу и беше претекнат од Гасли и Албон во завршницата.

Се обидов се. Го променив стилот на возење секој трет круг, но на крајот немав многу доверба во болидот. Секој пат кога се обидував да сопрам подоцна, беше тешко да го задржам болидот на патеката.

Како што е сега, не одиме никаде. Има некоја основна грешка во болидот, или во мене или во болидот. Ова не е добар период.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Рикардо и Верстапен: Со обратен грид ќе се намали вредноста на победите

Формула 1 возачите ги истакнаа своите грижи околу можноста за воведување на на обратен грид која се дискутира помеѓу челниците на спортот,...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вилнев: Ферари можеше да биде тоа што денеска е Мерцедес

Жак Вилнев, поранешниот Формула 1 првак, смета дека Ферари можеле да бидат она што денеска е Мерцедес доколку не заминел толку талентиран персонал од...