Фетел не негира можно враќање во Ф1

Себастијан Фетел се тркаше 299 пати во Ф1, но не ја отфрлa можноста да се врати во спортот.

Четирикратниот шампион се пензионираше на 35 години по сезоната во 2022 година за да помине време со своето семејство и да се фокусира на грижите за животната средина, но изгледите за враќање не исчезнаа, особено што другите шампиони ги напуштија трките за подоцна да се вратат.

Ален Прост, Ники Лауда, Михаел Шумахер, Фернандо Алонсо и Кими Раиконен сите поминаа сезони надвор од Ф1 пред да се вратат, а Лауда ја освои титулата во 1985 година со Мекларен по неговото враќање.

Додека Фетел не бара активно возење на гридот, 53 кратниот победник не ја отфрли можноста за враќање.

Не можам да кажам не, бидејќи тоа не го знаете.

Мислам дека тоа е нешто што ако ги прашате сите возачи кои се откажале и се вратиле веројатно некои од нив би рекле дека не треба да се вратам, но на крајот сите се вратија, па не можам да го исклучам тоа.

Веројатно многу ќе зависи од тоа кога, и очигледно не е бесконечно, бидејќи на 36 години не сум како што бев пред 10 години.

Можеби размислувам за тоа, но тоа ќе зависи од предизвикот, како и да е, но тоа не е во мојата глава во моментов.

Уживам во предизвикот за тоа што да правам следно. Тоа ќе биде начинот на кој јас го гледам тоа, најголемиот предизвик за секој тркачки возач и најголемиот предизвик за секој спортист или спортистка е што да правиш по пензија.

Има уште многу живот и животот може да биде одличен иако не се тркате на апсолутната граница во најбрзиот болид на светот, но сепак можете да правите многу големи работи кои ви даваат големо задоволство.

Фетел, исто така, откри дека ќе се врати само по свои услови, а не како замена за повреден возач, како на пример кога беше силно поврзуван со замена на повредениот Ленс Строл во почетокот на сезоната во 2023 година.

Ќе се вратам затоа што сакам, не затоа што ако некој се повреди, не поради тоа.

Но, мојот врат не е во силна форма, не може да биде, но сè друго физички е добро, прилично добро, би рекол.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ