Фетел не пропушти да му врати на Макс: Некој е сомнително брз …

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако Макс Верстапен освои пол позиција во Бразил, Себастијан Фетел не можеше да му одолее да го “рчне“ по неговиот коментар од Америка дека Ферари престанале да бидат брзи кога престанале да мамат.

На ултра брзите Спа и Монца предноста на Ферари беше околу 8 десетики на правците, но Мерцедес успевше да фати приклучок поради својата ефикасна аеродинамика со која надоместуваа во секторите каде преовладуваа кривини.

Фетел сметше дека коментарите на Макс во врска со формата на Скудерија се непрофесионални и незрели, а на денешните квалификации беше возачот кој заврши најблиску до Ред Бул.

мораме да признаеме дека денеска не победија фер.

сепак, за мене беше изненадување … не толку што ред бул беа брзи, туку што беа толку мнгоу брзи на правците. тоа е по малку сомнително – изјави фетел со гримаса на чудење свртен кон макс.

видовме доста квалификациски сесии каде бевме најбрзи на правците, а губевме на кривините, но денеска не бевме толку брзи, а макс и алекс беа навистина силни на правците.

тоа е тоа, не знам што се случи затоа што не направивме ништо поразлично – дополни германецот.

НАЈНОВО

Цесаре Фиорио објасни зошто преговорите со Фетел се одложени

Себастијан Фетел ќе се надева дека 2020 година ќе биде подобра од 2019 за да заслужи нов договор. Поранешниот спортски директор на Ферари, Цесаре Фиорио,...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Шумахер изгледа различно, смета неврохирург

Според британски Mirror, тајни слики од Михаел Шумахер како лежи во кревет биле понудени за продажба на медиумите по цена од 1,3 милиони американски...