- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фетел разочаран: Полошо од ова не може

Себастијан Фетел смета дека викендот за Големата награда на Британија не може да биде полош од ова што е откако имаше тежок ден полн со проблеми на денешната квалификациска сесија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Првата петочна сесија извозе само два инсталациски кругови поради проблемот со интерулерот, а на втората следуваше проблем со педалите кои се повтори и денеска. Во последниот квалификациски сегмент се мачеше да најде брзина и на крајот заврши ан 10то место откако послдно поставеното време му беше избрпиано поради непочитување на лимитот на патеката.

не сакам да обвинувам никој и не сметам дека некој во тиот имал лоши намери. за мене денот беше многу далеку од идеален.

се мачев да најдам ритам и како што најавива, многу поголем оптимист сум за трката, но не знам како ќе биде, ништо не ветувам и ништо не прогнозирам – изјави феел.

Запрашан за тоа што тргнало наопаку на квалификациите, германецот изјави:

искрено не знам, се мачев да влезам во ритам што на оваа патека е многу важно. вчера не воев многу, главно возев летечи кругови, а утрово повторно имавме проблем и знам дека не е идеално, но болидот не беше лош.

се мачев да склопам добри кругови и внимавава дури и премногу нешто да не тргне наопаку. не е доволно добра причина, но ќе видам како може да спасам колку што можам утре.

утре ќе бидам на погрешни гуми на крајот од првата десеторка и нема воопшто да биде лесно.

Четирикратниот првак призна дека тоа што знае оти се ближи крај на неговиот престој во Ферари не ја олеснува воопшто работата секој тркачки викенд.

не е идеално, не е воопшто лесно и јасно е дкеа трките многу брзо ќе се редат една по друга.

последните дв дена не беа добри и загубивме моментум мислам дека освен тоа секој викенд имам некаков проблем, а дури третиот тркачки викенд немав проблеми, а сега повторно се појавуваат. тежок старт, но немам избор.

решен сум да издржав и мислам дека момците притискаат колку што можат повеќе. не набедувам никого, не верувам дека некој има лоши намери, имавме проблеми, но мораме да се извлечеме.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Гасли гневен на пласманот

Пјер Гасли не можеше да го скрие разочарувањето во разговорот преку тимското радио со екипата по лошата трка на Силверстон. Упорно бараше објаснување и упорно...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...