- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фетел сакал да купи Ферари Ф2004, ама било прескапо

Себастијан Фетел откри дека се обидел да купи Ферари Ф2004 за неговата колекција, но признава дека било премногу скапо, дури и за него.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф2004 го одведе Михаел Шумахер до седмата, рекордна и последна шампионска титула во 2004 година, а германецот победи на 13 од вкуоно 18 трки таа сезона. Непосредно пред почетокот на Тосканското Гранд При беше откриен болидот, возен од Мик Шумахер како дел од прославата за јубилејната трка на Ферари. 

Ова е мој омилен болид. Ако погледнете кон болидите сега, тие се поголеми. Очигледно имаме повеќе потисна сила, но овој болид е 170 килограми полесен, тоа е голема разлика.

Имаше сличен ваков болид на продажба, не истиот, ама иста година, но беше премногу скап. Ова е неверојатен болид – воодушевен од креацијата од маранело е германецот.

Еден ваков Ф2004 беше продаден за рекордни 2.7 милиони евра на аукција на патеката Фиорано.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...