- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ФИА забрани било какви пораки од подиумот

ФИА им забрани на возачите да носат било што на себе освен тркаките одела на подиумот откако Луис Хамилтон во Муџело носеше маичка на која имаше испишат протест против полицајците кои во Америка ја застрелале Бреона Тејлор.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Гестот на Луис доведе Федерацијата да ги ревидира насоките во врска со тоа што е дозволено на подиумот, а новите протоколи стапуваат на сила веднаш, односно од подиумот во Русија откако сите екипи беа писмено известени за тоа од страна на Мајкл Маси.

за времетраење на церемонијата на подиумот и интервјуата потоа, возачите кои завршуваат на првите три позиции мора да бидат облечени само во нивните тркаки одела закопчани до врат, не симнати до половина. исто така мора да имаат и маска на лицето без разлика дали е медицинска или брендирана од страна на тимот – гласи дополната на правилото.

Новата директива се однесува и на интервјуата по крајот на церемонијата на подиумот.

за времетраење на телевизиските интевјуа и прес конференцијата по крајот на трката, сите возачи мора да носат строго униформа од своите екипи.

Откако овогодишните церемонии не вклучуваа доделување на трофеи од страна на луѓе, тоа з прв пат ќе го видиме во Сочи, а Маси даде насоки и за тој дел.

еден човек ќе ги презентира сите трофеи, додека на подиумот ќе има уште четворица кои нема да бидат вклучени во презентацијата на трофеите. ако е понудено ракување, возачите треба љубезно да понудат поздрав со тупаница како културен гест.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното го вежбал говорот со кој го отпуштил Себастијан Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, откри дека ментално се подготвувал и три пати го повторувал говорот со кој го информирал Себастијан Фетел дека...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...