0 ден

Нема продукти во Кошничката.

ФИА со техничка директива ќе го намалува потскокнувањето

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ФИА одговорила на барањата на неколку Формула 1 возачи да се реши проблемот со потскокнувањето поради загриженост во врска со безбедноста и во пресрет на Канадското Гранд При објави нова техничка директива.

Возачите се жалеа уште од петочните тренинг сесии во Баку на болки во вратот и кичмата поради силното потскокнување предизвикано од земјениот ефект  драстично засилено од нерамната патека. Се чини дека најмногу засеганти од проблемот се возачите на Мерцедес.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ФИА во својата техничка директива се осврна како на краткорочни така и на долгорочни мерки за феноменот, но нема да има влијание на тоа како екипите ги возат своите болиди во Монтреал викендов, а ФИА ќе се посвети на анализа на податоците.

по 8та трка од овогодинешниот формула 1 календар во текот на која феноменлот на аеродинамички осцилации (потскокнување) на новата генерација формула 1 боиди и физичката состојба на возачите по крајот на трката која беше видливо лоша, како раководно тело на спортот, одлучивме дека во инетрес на безбедноста, неопходно е да се вмешаме и да ги натераме екипите да направат неопходно прилагодувања аз да се намали елиминира овој феномен – се вели во соопштението на фиа.

Федерацијата стави јасно до знаење дека безбедноста е пред се, а незгодното потскокнување влијае и над онцентрацијата на воазчит со што повторно стрда безбедноста и поради сето тоа мора да има промени, но безбедносниот аспект на истите значи дека не е потребна едногласност. ФИА дополни дека одлучила да се вмеша по консултации со докторите и во интерес на возачите.

во спорт во кој возачите рутински возат над 300 кмч, концентрацијата и фокусот треба да бидат на ниво затоа што пад на истите може да значи проблем со големи последици. поради тоа, фиа е засегната од физичката благосостојба и здравјето на возачите откако голем дел од нив пријавија силни болки во грбот за време на последните настани.

ФИА потврди дека техничката регулатива е објавена за да се дадат насоки на екипите во врска со мерките кои тие планираат да ги превземат за да се реши проблемот, а тие подразбираат темелна инспекција на дизајните и подовите на екипите и начинот на кој се произведени. Потоа, дефинирање на метрички податоци врз база на вертикалното забрзување кое може да даде прифатлив лимит на потскокнување.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

ФИА закажа состанок за потскокнувањето

Техничките шефови од Формула 1 ќе се состанат со ФИА за да најдат решение околу потскокнувањето на...