Формула Е, Берлин: Доминација на ди Граси и Ауди

Лукас ди Граси стигна до победа на домашен теран за Ауди и негова втора во новата Формула е сезона на трката во Берлин.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ди Граси имаше победнички маневар на почетокот на трката во свиокот 6 од третиот круг со влез од внатрешната страна на Себастијан Буеми кој стартуваше од пол позиција.

Возачот на Ауди потоа изгради разлика од повеќе од 1 секунда за втора последователна победа на Ауди во Берлин, додека Буеми заврши на второто место.

Во текот на трката Буеми беше нападнат од Антонио Феликс да Коста од БМВ Андрети и падна на трето место, но возачот на Нисан успеа ја врати својата позиција на половина од трката.

Лидерот во првенството Жан-Ерик Верн заврши на трето место за екипата на ДС Течита. Да Коста на крајот се пласираше на четвртто место пред Вандорн и Абт.

Следната трка во Формула Е првенството е на 22 Јуни во Берн, Швајцарија.

НАЈНОВО

Волф забележал проблеми во врската помеѓу Фетел и Ферари

Тото Волф не бил изненаден кога дознал за заминувањето на Себастијан Фетел од Ферари, откако приметил проблеми во нивната врска. Фетел се приклучи...

популарно

Тод објаснува зошто Себ не успеал да го копира Шумахер

Жан Тод, првиот човек на Ферари, верува дека недостаток на обединетост во Ферари е главна причина што Себастијан Фетел не успеал да го копира...