Формула Е ја откажа трката во Кина поради Корона вирусот

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Формула Е ја откажа трката во Санија, на островот Хаинан, која беше закажана за 21 Март, додека Кина со значителни потешкотии се справува со Корона вирусот.

Бројот на луѓе кои го загубија својот живот во Кина поради вирусот се искачи на 304, додека во Сабота Кина објавија дека бројот на заразени е над 14,000. Во Четврток, Светската Здравствена Организација (WHO), го опиша вирусот како глобална ургентна ситуација, чекор кој ги натера Формула Е да го откажат настанот на островот Хаинан, додека не се најдат алтернативни датуми доколку се подобри ситуацијата.

Поради постојаното ширење на Корона вирусот и по блиска консултација со инволвираните оддели во провинцијата Хаинан и владата во Санија, Формула Е, заедно со ФИА и Автомобилистичката Федерација на Кина, како и локалниот партнер, Енова Холдингс, одлучи трката во Санија закажана за 21 Март да се откаже.

Поради зголемената здравствена грижа и по одлуката на Светската Здравствена Организација, Формула Е ги превзеде потребните чекори да го обезбеди здравјето и безбедноста на нашите вработени, учесници во првенството и гледачи, кои се од наша најголема важност.

Работиме со нашиот регионален партнер и локалните власти и ја надгледуваме ситуацијата додека се развива. Сите странки ќе посветат време да ја разгледаат ситуацијата за алтернативни датуми доколку се подобри ситуацијата – изјавија од Формула Е.

НАЈНОВО

Норис eдвај чека да се врати на тркањето

Ландо Норис ги одбројува деновите до почетокот на предсезонските тестови и првото возење на новиот болид на Мекларен за 2020 година. Норис е пред почетокот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Бахреин: Ферари се самоуништи и му подари победа на Мерцедес

Со многу среќа, со премногу среќа, Мерцедес стигнаа до нова 1-2 победа, втора за нив годинава на втората трка од календарот, а најзаслужни за...