- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Формула 1 сеуште нема договор за Шпанија

Разговорите помеѓу локалната Влада, автодромот крај Барселона и Формула 1 сеуште траат околу договор за патеката со кој ќе се обезбеди иднината на Гранд При трката.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мариа Теиксидор, која е нов шеф на Шпанското Гранд При, призна дека сеуште немаат договор со Либерти за 2021 година. 

Сакаме да останеме во Формула 1 бидејќи сме веќе историски поврзани. Имаме контакти и состаноци, но мора да се анализира оваа тешка година пред да се направи новиот календар. Поради ваквите моменти мислам дека нема потреба од брзање – смета Теиксидор.

Таа најави и останување на супер-интересната МотоГП серија во Барселона. 

Имаме уште една година од договорот и тоа не е итно. Како патека, сакаме да ги задржиме настаните од светските шампионати и пред да водиме разговори со двете страни треба да ги знаеме нивните планови.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Вилнев: Развојот на Ферари е насочен кон Леклер

Поранешниот Формула 1 првак, Жак Вилнев, смета дека целиот развој на овогодинешниот болид на Скудерија Ферари е насочен да му одговара на...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...