Ф1 бара промени на Пол Рикар

Формула 1 бара од организаторите на Француското Гранд При да направат промени на патеката Пол Рикар која е домаќин на Големата награда на Франција.Сезонава трката од многуина беше прогласена веројатно за најздодевна во сезоната.

Француски L’Equipe пренесува дека Ерик Булие, поранешниот шеф на Мекларен кој е дел од организацијата на трката бил присутен во падокот во Абу Даби.

Формула 1 менаџмент работи секојдневно со организаторите и промотерите на патеката од август за да се направат одредени модификации.

согласно првиот документ требаше да се модифицираат сите кривини што ќе чиин многу пари, но се разгледува и отстранување на шикатана на мистрал правецот.

Францускиот весник пренесува дека организаторите на Пол Рикар размислуваат да спроведат анкета помеѓу фановите околу можните промени.

НАЈНОВО

Волф појасни дека останува во Мерцедес

Тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф, ја истакна најасната вест досега дека ќе остане во неговата моментална улога, иако има шпекулации кои го поврзаа...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Леклер го задржува подиумот, 50.000 евра казна за Ферари

Шарл Леклер избегна дисквалификација од резултатот на трката во Абу Даби и ќе го задржи третото место на подиумот, но Ферари се казнети а...