- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 доби подобри услови на кредитот од 2,9 милијарди долари

Формула 1 доби финансиски “простор за дишење“ откако Либери Медиа направи промена на условите на кредитот од 2,9 милијарди долари, а Чејс Кери најавува дека тоа ќе и помогне на компанијата полесно да ја преброди кризата

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Договорот за кредит во себе има клаузула која ја дефинира задолженоста односно коефициент на вкупниот долг во однос на прифитот, коефициент кој компанијата треба да го задоволи за да не ги прекрши условите. Вообичаено тоа не е никаков проблем затоа што профитите на спортот се секогаш големи, но оваа година профитот е под влијание од пандемијата и отакжувањето на трките така што постои голем ризик коефициентот да не биде задоволен.

Со цел да се избегне тој ризик, Либерти издејствуваа промена на услови во договорот со кои соодветниот коефициент не треба да биде задоволуван се до 1 Јануари 2022 година. Со други зборови, тој услов е ставен буквално “на чекање“ до крајот на следната сезона затоа што се предвидуваат две тешки финансиски години во тркачката серија.

новата флексибилност во условите од договорот заедно со силниот баланс ќе ни ја подобрат ликвидноста и ќе ни дозволат да го пребродиме полесно овој тежок период – изјави чејс кери.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Русија: Победа за Ботас по 10 секунди казна за Хамилтон

Валтери Ботас победи на Руското Гранд При и трет пат по ред завршува на подиум во Сочи откако неговиот колега, Луис Хамилтон, доби казна...

РЕЗУЛТАТИ

Русија: Победа за Ботас по 10 секунди казна за Хамилтон

Валтери Ботас победи на Руското Гранд При и трет пат по ред завршува на подиум во Сочи откако неговиот колега, Луис Хамилтон, доби казна...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...