Ф1 по примерот на Ферари, донираа 1 милион евра за Емилија Ромања

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Формула 1 организацијата донираше 1 милион евра во фондот за враќање во нормала на областа Емилија Ромања која страда од страотните поплави предизвикани од претераните врнежи кои донесоа излевање на сите реки во областа и откажување на Гранд При трката која требаше да се одржи викендов.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во рекордните врнежи во рок од 36 часа кои непрекинато се случуваа со голем интензитет во Среда, животот го загубиле 13 лица, а над 20 илјади се расселени од своите домови поради опасност. Сите 23 реки кои течат низ Емилија Ромања, вклучително и реката Салерно која минува на неколку метри од легендарниот автодром на Имола се излеани, патиштата се преполни со одрони, улиците со вода и таква е ситуацијта во сите градови во Емилија Ромања.

Влезот на Имола беше дозволен дури во Четврток на пладне кога членовите на екипите добија дозвола да дојдат во падокот и да ја псакуваат опремата за транспорт до Монако, трката следниот викенд.

Како дополна на финансиската поддршка од 1 милион евра, Формула 1 персонал задолжен за организација на трката донирале храна која била донесена за настанот на локалното население на кое и тоа како му е потребна.

се родив и пораснав во неверојатната емилија ромања, мест кое во моентов ги преживува најтажните моменти во својата историја. ситуацијата е ужасна, но јас ја познавам трпеливоста и страста на луѓето во регионот како и секаде во италија, тие на крајот ќе победат.

мораме да направиме се за да им дадеме поддршка на луѓето во ова тешко време и поради тоа донираме и ги поддржуваме. моите мисли од името на целата формула 1 се со локалното население и со сите над кои страшното невреме влијаеше – изјави стефано доменикали.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во Четвртокот Ферари исто така донираше 1 милион евра за поплавите, а нивната база во Маранело се наоѓа во Емилија Ромања на некои 80-тина километри од Имола.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ