- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 треба да спречува политика во спортот

Според поранешниот возач, русинот Витали Петров, Формула 1 треба да ги спречува возачите од давање политички изјави на подиумот. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Русинот го наведува примерот на Луис Хамилтон од Муџело каде тој носеше маица со натпис за апсење на полицијаците кои пукале во жена при обид за апсење. 

Муџело беше прва трка каде тој се појави со политичка изјава на подиумот. 

За мене, таа маица е повеќе од повикот за клекнување. Тоа е лична работа на секој возрасен.

Имаш право да збориш на сите медиуми и да даваш интервјуа, но мислам дека владата на Америка е свесна за проблемите.

тоа не треба да се носи во Формула 1, мислам дека пола од гледачите не знаат за што се работи додека не се објасни. Што ќе се случи доколку некој возач признае дека е хомосексуалец, дали излегувањето со знаме во бои на виножито е дозволено? Мислам дека ФИА не треба да дозволи вакво нешто – дециден е петров.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното го вежбал говорот со кој го отпуштил Себастијан Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, откри дека ментално се подготвувал и три пати го повторувал говорот со кој го информирал Себастијан Фетел дека...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...