0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Ф1 ќе дигитализира снимки од 1960-тите и 1970-тите години

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Работата на организирање и архивирање на снимките од Формула 1 Гранд При тѕрките од 1960-тите и 1970-тите години е во полн ек како дел од нов проект кој се право во седиштето на тркачката серија во Лондон.

ITV Sport и Racing Past Media започнаа проект на дигитализација на значително голем обем на видео материјал кој е сопственост на ITV како преносител на спортот во првите 30 години од постоењето на Формула 1 тркачката серија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Racing Past Media е компанија за моторспорт истражувања сопственост на Стив Рајдер, поранешен коментарор на ITV, а во тимот има и многу продуценти и истражувачи од Формула 1 минатото. Консултант и помошник во целиот проект ќе биде Роберт Фостер кој минал 25 години во продукцијата на Формула 1 трките, работел со телевизиските права во менаџментот на ББЦ.

Со овој проект се цели силно да се зголемат постоечките Формула 1 видео материјали од трките од пред 1981 година, сезоната кога за прв пат бил потпишан Конкорд договорот со кој се формализирале и средиле телевизиските права и поделбата на приходите од истиите помеѓу екипите, ФИА и Формула 1 менаџмент.

Следните три години Racing Past Media ќе работи низ архивите на ITV за да види што може да открие, а се очекува славното Јапонско Гранд При на Фуџи од 1976 година кога Џејмс Хант ја освои својата титула. Утше многу трки од тој период се дел од архивите затоа што ITV одработел над 50 Формула 1 телевизиски преноси.

не се работи толку за трките туку самиот документ и пропратните снимки кои ќе произлезат го прави овој проект толку вознудлив – велат од Racing Past Media .

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Рикардо: Популарноста на Ф1 во Америка не е присилена

Возачот на Мекларен, Даниел Рикардо, вели дека популарноста на Формула 1 во Соединетите Американски Држави не се...

Сеидл: Тимовите мора целосно да се вложат во развојот

Шефот на Мекларен, Андреас Сеидл, изјави дека ограничувањето на буџетот наметнато оваа година значи дека тимовите ќе...

Капито ги разгледува можностите за соработка со Ауди

Јост Капито изјави дека неговиот тим ги разгледува можностите кои ги нуди Ауди за можно партнерство.  Тимот од...