- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хаас: Возачите не се воопшто виновни за падот

Тимскиот шеф на Хаас, Гунтер Стаинер, вели дека не е возможно тимот да ги обвини своите возачи за падот во форма во 2019 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хаас имаа проблеми целосно да го разберат и развијат својот болид, а дефицитот беше најочигледен во тркачки услови. Како последица, Хаас освоија само 28 поени и се пласираа на деветто место во генералниот пласман, што е нивна најлоша сезона по влезот во спортот во 2016 година.

Не постои начин и причина да ги обвинам возачите за сезоната и поради тоа останавме со истиот возачки тандем за следната година. Мора да бидеме искрени и да признаеме дека тие не можеа да направат ништо повеќе со овој болид. Секогаш може да бидете подобри кога немате контакти еден со друг, но во некои моменти тие беа преагресивни.

Не можам да носам заклучоци дека тие не завршија добра работа година.

Проблематичната сезона за Хаас дојде по силна 2018 година, во која се пласираа на петто место во поредокот и го предизвикаа Рено за 4то место.

Позитивна страна беше минатата година, бевме многу високо во пласманот, а тоа беше одлично чувство. потоа помалку живеете во тие висини и не може да претпоставите дека таму ќе останете. Не е само една работа која може да се научи, но понекогаш си помислувам, мора да бидеме повеќе самокритични околу тоа што го правиме, дури и да е добро, не значи дека е добро. Но не постои едно нешто кон што може да посочам дека треба да посветиме повеќе внимание. Мора севкупно да завршиме добра работа.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Ботас станува досаден: To whom it may concern fuck you

Незадоволен од констанните критики за неговите перформанси кои патем се светлосни години зад неговиот колега со кого иамат исти болид, Валтери Ботас едвај дочека...

РЕЗУЛТАТИ

Русија: Победа за Ботас по 10 секунди казна за Хамилтон

Валтери Ботас победи на Руското Гранд При и трет пат по ред завршува на подиум во Сочи откако неговиот колега, Луис Хамилтон, доби казна...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...