Хаас го објавија возачкиот распоред за предсезонските тестови

Хаас се првата екипа која го објави возачкиот распоред за првата недела од предсезонскиот тест во Барселона на патеката Каталуња.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Американската екипа потврди дека и Кевин Магнусен и Роман Гросжан ќе бидат дел од активностите на патеката во првата недела. Оваа година неделниот тест е намален на 3 дена. Магнусен ќе го вози новиот болид на 19 Февруари, додека Гросжан ќе вози следниот ден. И Магнусен и Гросжан ќе го делат болидот на последниот ден од тестот.

Хаас потврдија дека ќе го промовираат новиот болид, ВФ-20, на самиот почеток на тестовите, но пред неколку дена објавија фотографии од истиот. 2019 се покажа како очајно лоша сезона за екипата откако паднаа на 9то место во пласманот.

Гросжан појасни дека неговиот тим веќе не смее да губи време во предсезонскиот тест и мора да се осигураат дека ВФ-20 не ги наследил проблемиот од неговиот претходник.

НАЈНОВО

Одложено и Канадското Гранд При

Големата награда на Канада официјално е додадена на листата на одложени настани од Формула 1 календарот за 2020 година поради пандемијата на Ковид-19 вирусот...

популарно

Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1. Иако никој не очекува шесткратните шампиони да...