- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хаас се нудат да му дадат петочна сесија на Шумахер

Гунтер Стаинер нема ништо против да му довери петочна тренинг сесија на Мик Шумахер, ако тоа е во ред со Ферари.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Иако германецот се поврзува со возачко место во Алфа Ромео следната година, американски Хаас нема ништо против да помогне во развојот на талентираниот Шумахер. Мик во моментов е водечки во Формула 2 шампионатот, но Калум Илот и Роберт Шварцман, обајцата јуниори на Ферари, се веднаш ад него.

може да пробаме некој јуниор на ферари за време на петочна сесија, но тоа е нешто за кое ферари треба да одлучи, а доколку побараат помош од нас, ќе им помогнеме.

тие многу ни помагаат годинава со ковид пандемијата, така што и ние сме подготвен да направиме се што им е потребно. ако побараат нешто од нас, ќе разговараме – најави гунтер стаинер, шефот на хаас.

Шпекулациите се дека Алфа Ромео ќе го добие Мик а цела година следната сезона, а не американски Хаас кои можеби први ќе му дадат шанса на младиот возач.

многу сум задоволен со тоа како се одвива оваа сезона за мик во формула 2. негов главен фокус мора да остане таа серија и освојување на титулата, на тоа треба да се концентрира.

мик има одлична можност, веројатно уште следната година да биде дел од формула 1 и треба само да го подготвиме соодветно – најави матиа биното.

Швајцарскиот инженер појасни дека се надева оти 21-годишниот ќе добие шанса аз неколку тренинг сесии уште оваа сезона.

ќе му дадеме можност на мик да се покаже и да вози на први петочни тренигн сесии, но уште нема ништо официјално и работиме на тоа.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното го вежбал говорот со кој го отпуштил Себастијан Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, откри дека ментално се подготвувал и три пати го повторувал говорот со кој го информирал Себастијан Фетел дека...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...