Хакинен: Мерцедес се побрзи од Ред Бул

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Според поранешниот двократен Формула 1 првак, Мика Хакинен, Ред Бул повеќе не се репер за перформанси. 

На последната трка, Ботас победи додека веднаш зад него беа Макс Верстапен и Серхио Перез. Но сепак, Верстапен признава дека Мерцедес биле побрзи во текот на викендот и тоа го потврдува и Хакинен. 

Јасно е дека според перформансите Мерцедес се понапред од Ред Бул. Луис и Валтери беа најбрзи на квалификациите и Макс призна дека треба да работат. 

Добра работа од Ред Бул е подобрениот Серхио Перез. Тој заврши на подиум за прв пат од Француското Гранд При и Хакинен признава дека неговото одлично менаџирање на гумите му помогнало во тешките услови во Истанбул. 

Една силна точка на Ред Бул беа перформансите на Перез кој имаше одлична трка. Мислам дека неговата борба со Луис беше одлична и покажа дека созреал во работата со гумите. Серхио имаше тешки трки, но имаше одлични перформанси. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема