Хакинен очекува титула од Ботас годинавa

Мика Хакинен има многу високи очекувања од Валтери Ботас за оваа сезона, очекува неговиот сонародник да освои шампионска титула.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Валтери заврши на второ место во возачкиот поредок лани, веднаш зад својот тимски колега во сезона во која имаше четири победи, рекорд во кариерата во текот на една сезона.

Хакинен е дел од менаерскиот тим на Ботас и тврди дека тој многу ќе се подобри сезонава и ќе нападне за наслов.

валтери е во одлична позиција во мерцедес. тој е фантастичен, одличен возач и јас сум убеден дека сезонава ќе биде подобар од било кога. имам многу високи очекувања од него, јас сметам дека ќе биде шампион оваа сезона.

поради тоа работиме многу напорно сите овие години, сите квалитети и алати му се ставени на располагање, а тој е послушен, дава се од себе и работи многу напорно – откри мика.

Ботас, но и Хамилтон имаат договорни обвркси кон Мерцедес само до крајот на оваа сезона, а Тото Волф веќе неколку пати ја демантираше можноста од доаѓање на Себастијан Фетел во тимот. Запрашан да го коментира евентуалното пристигнување на германецот во тимот, Мика дополни:

ако сака да победува, веројатно размислува за мерцедес.

неговата возраст не е проблем, сеуште е доста млад. имаше големо разочарување во ферари, тимската работа недостасуваше од негова страна и повеќе не уживаше во тимот како порано. беше многу критикуван во тимот и тоа расипа се.

НАЈНОВО

Занарди опериран по трети пат, овој пат цели пет часа

Поранешниот Формула 1 возач, Алекс Занарди, имаше и трета операција која траела повеќе од пет часа по сериозните повреди со кои се здоби при...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...