- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хамилтон го зголеми рекордот со победи на 27 различни патеки

Луис Хамилтон го зголеми својот рекорд со победа на различни патеки по последната на Муџело за Тосканското Гранд При.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Муџело стана дел од Формула 1 календарот за прв пат изминатиов викенд како дел од промените поради Корона вирусот. Хамилтон стигна до победа во трката од 59 кругови. При својата 90та победа, тој стигна до успех на 27 различни патеки, зголемувајќи го сопствениот рекорд над тој на Шумахер, кој имаше победи на 23 различни патеки.

Во текот на својата кариера, Хамилтон не успеа да стигне до победи на само 4 патеки: Валенсија, Мањи Кур, Буд и Јеонгам. Хамилтон има шанса да го зголеми рекордот уште повеќе годинава кога Формула 1 ќе ги посети Портимао и Имола.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...