- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хамилтон донираше 500 илјади долари за жртвите од пожарите

Шесткратниот Формула 1 првак, Луис Хамилтон, донираше половина милион долари во услуги и добротворни организации кои работат на расистување на трагините пожари во Австралија. Во моментов официјалните проценки се дека има околу една милијарда умрени животни, но и околу 20 луѓе,

се кршам кога го гледам очајот и пожарите во австралија и што предизвикуваат кај луѓето и животните. ќе донирам 500 илјади долари да ги поддржам животните, волонтерите кои работат со нив и руралнтие пожарникарски услуги. ако сте во можност и вие донирајте – изјави хаилтон во кусото видео објаено на неговиот Твитер профил.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Но, тој имаше и подолг пост на Инстаграм под кој беше напишано:

многу сум тажен што знам дека над 1 милијарда животни во австралија болно умреле без начин да се спасат и без нивна вина. ојата љубов кон животните не е тајна и не можам, а да не жалам за беспомошните животни кои умреле, а некои видови и се блиску до истребување. доволно сум среќен да ја посетувам австралија често и да знам од прва рака колку е убава таа земја. продолжи да се бориш австралија. минав некое време разговарајчи со луѓето таму кои работат во жештините и им се восхитувам на се што прават.

апелирам до сите да размислиме за тоа што и се случува на планетата, да работиме заедно и да направиме мали промени, при тоа да ги мотивираме и пријателите и семејствата на истото. ќе биде одлично да ја промениме насоката.

јас ќе донирам 500 илјади долари да ја поддржам австралија. ако сте и вие во можност, а не сте го направиле истото, да знаете дека секоја помош е добредојдена –  напиша луис.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Ботас: Не смеам да си дозволам трки без поени

Финецот Валтери Ботас призна дека не смее да си дозволи уште трки без поени, како онаа на Силверстон, во неговата борба за...

РЕЗУЛТАТИ

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...

популарно

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...