Хамилтон е силен, но може да се победи, смета Бриаторе

Поранешниот шеф на Рено и Бенетон, италијанецот Флавио Бриаторе, смета дека ЛЧуис Хамилтон може да биде победен доколку конкуренцијата успее да го притисне.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Од 2016 годиан кога Нико Розберг успеа да го победи во трката за наслов британецот, Луис освои три титули по ред и стигна до вкупно шест, само една помалку од Михаел Шумахер.

луис победува не поради тоа што е најдобар возач, но поради тоа што вози фантастичен болид. тој може да биде победен иако е силен и прави малку грешки, но доколку некој успее да го притисне, тоа ќе биде целосно поинаква “приказна“ – смета дон флавио.

Бриаторе сеуште е вклучен во менаџирање на кариерата на Фернандо Алонсо кој сака да се врати на гридот во 2021 година.

разговарав со фернандо и тој би се вратил само во врвна екипа, што значи ферари, мерцедес или ред бул. во спротивно за него нема никаква смисла.

НАЈНОВО

Одложено и Канадското Гранд При

Големата награда на Канада официјално е додадена на листата на одложени настани од Формула 1 календарот за 2020 година поради пандемијата на Ковид-19 вирусот...

популарно

Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1. Иако никој не очекува шесткратните шампиони да...