Хамилтон му “продал фора“ на Макс, овој загризал

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Дејмон Хил, поранешниот Формула 1 првак, смета дека со победата во Бахреин, Луис Хамилтон спречил катастрофа која се заканувала на сезоната на актуелнит епрваци.

“Сребрените“ имаа тежок предсезонски тест, проблеми со изржливоста, а брзина немаа нити на тренинг сесиите за време на Гранд При викендот и константно беа зад Ред Бул, а богами и зад некои од останатите тимови. Квалификациите не беа поинакви, а Хамиллто загуби во трката за пол позиција, но 24 часа подоцна, кога се делеа поените, беше на висина на задачата и победи со само 7 десетинки предност.

мислам дека ова беше едно од најдобрите возења на лус хамилтон. не изгледаше како фаворит во ниту еден момент од викендот, не изгледаше фаворите во ниту еден момент од оваа сезона.

се појави на патеката на тест, нешто што не сака да го работи, имаше проблеми при тестирањето и беше јасно како што многупати рече дека не се фаворити и дека ред бул се посилни од нив.

верувам дека имаше многу луѓе кои се обложија дека макс верстапен ќе победи на трката, но луис имаше неверојатни перформанси, беше исклучителен под притисок, присебен и кул. му “продаде фора“ на верстапен на која овој наседна – смета хил.

Како и речиси сите фанови на спортот и Хил бил воодушевен од трката и со задоволство ја следел борбата помеѓу младиот и гладен возач и седумкратниот првак.

премногу ми се допадна трката, квалитетот на перформансите беше врвен кај сите во поредокот, а борба имаше и на врвот и на дното. ова беше една од оние трки кои ќе бидат репер низ годините, нешто како класата која ја постави михаел шумахер кога дојде во формул 1.

макс верстапен, младиот предизвикувач, против докажан седумкратен формул 1 првак кој цели на своја осма титула, а патем е во спектакуларна форма. мислам дека макс веќе ја анализирал трката и знае што можел поинаку а да победи, но луис му “продаде фора“ на која овој наседна.

отиде да претекне од надвор, а луис точно знаеше што да направи. моментот ког луис се помести на десно откако мина заостанат болид ме зачуди, не знаев што сака да направи, но остави многу простор за макс, но единствено што стори е што го стави во одбрамбена позиција.

изгледаше фантастично да се мине луис хамилтон на кривина од надворешна страна, понуда која тој со две рае ја прифати и се аблагодари, но луис знаеше дека ќе ја искористи целата патека за да го потисне.

потоа притисокот беше на макс затоа што знаеше дека мора да си ја врати позицијата, а можеби прерано ја предаде. ќе си оди дома и ќе си размислува што можеше поинаку да направи, додека луис на пат накај дома ќе си исли “како го зезнав“.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема